Documentaries

Unlocking the Cage

Chris Hegedus & D.A. Pennebaker

Official Selection

Sundance 2016

Weiner

Josh Kriegman & Elyse Steinberg

Grand Jury Prize

U.S. Documentary

Sundance 2016

Do Not Resist

Craig Atkinson

Best Documentary
Tribeca 2016

All This Panic

Jenny Gage

Official Selection
Tribeca 2016

The First Monday in May

Andrew Rossi

Official Selection
Tribeca 2016

Jim: The James Foley Story

Brian Oakes

Audience Award

U.S. Documentary

Sundance 2016

Life, Animated

Roger Ross Williams

Directing Award

U.S. Documentary
Sundance 2016

Hooligan Sparrow

Nanfu Wang

Official Selection
Sundance 2016

When Two Worlds Collide

Heidi Brandenburg & Mathew Orzel

Special Jury Award

World Documentary

Sundance 2016

Racing Extinction

Louie Psihoyos

Official Selection
Sundance 2015

How to Dance in Ohio

Alexandra Shiva

Official Selection
Sundance 2015

Time to Choose

Charles Ferguson

The Wolfpack

Crystal Moselle

Grand Jury Prize
U.S. Documentary
Sundance 2015

Happy Valley

Amir Bar-Lev

Official Selection
Sundance 2014

Point and Shoot

Marshall Curry

Best Documentary
Tribeca 2014

E-Team

Katy Chevigny & Ross Kauffman

Cinematography Award
U.S. Documentary
Sundance 2014

Mission Blue

Robert Nixon & Fisher Stevens

Dinosaur 13

Todd Miller

Official Selection
Sundance 2014

Teenage

Matt Wolf

Official Selection
Tribeca 2013

Particle Fever

Mark Levinson

Audience Award
Sheffield Doc/Fest
2013

Ivory Tower

Andrew Rossi

Official Selection
Sundance 2014

Cutie and the Boxer

Zachary Heinzerling

Directing Award
Documentary
Sundance 2013

Beware of Mr. Baker

Jay Bulger

Grand Jury Award
Best Documentary
SXSW 2012

How to Survive a Plague

David France

Official Selection
Sundance 2012

Knuckleball!

Ricki Stern and Annie Sundberg

Official Selection
Tribeca 2012

Bully

Lee Hirsch

Official Selection
Tribeca 2011

Detropia

Heidi Ewing and Rachel Grady

Grand Jury Prize
Documentary Editing
Sundance 2012

Hell And Back Again

Danfung Dennis

Cinematography Award
World Cinema Documentary
Sundance 2011

If A Tree Falls

Marshall Curry & Sam Cullman

Grand Jury Prize
Documentary Editing
Sundance 2011

Buck

Cindy Meehl

Audience Award
U.S. Documentary
Sundance 2011

My Perestroika

Robin Hessman

Official Selection
Sundance 2010

The Redemption of
General Butt Naked

Daniele Anastasion and Eric Strauss

Cinematography Award
U.S. Documentary
Sundance 2011

Inside Job

Charles Ferguson

The Tillman Story

Amir Bar-Lev

Official Selection
Sundance 2010

Joan Rivers:
A Piece of Work

Ricki Stern and Annie Sundberg

Grand Jury Prize
Documentary Editing
Sundance 2010

The Cove

Louie Psihoyos

William Kunstler:
Disturbing the Universe

Emily Kunstler & Sarah Kunstler

Official Selection
Sundance 2009

Roman Polanski:
Wanted and Desired

Marina Zenovich

Grand Jury Prize
Documentary Editing
Sundance 2008

My Kid Could Paint That

Amir Bar-Lev

Official Selection
Sundance 2007

No End In Sight

Charles Ferguson

Special Jury Award
Documentary
Sundance 2007

Murderball

Henry Alex Rubin & Dana Adam Shapiro

Audience Award
U.S. Documentary
Sundance 2005